Házenkářský festival 9. ročník

Devátý ročník Házenkářského festivalu byl znovu úspěšný!

Od pátku 2. září do neděle 4. září se v Lovosicích uskutečnil devátý ročník mezinárodního turnaje dětí a mládeže Házenkářský festival Lovosice.

Podeváté se v Lovosicích sešly házenkářské týmy k neformální oslavě začátku nové házenkářské sezóny. Přihlášky na tento druhý největší turnaj dětí a mládeže v České republice byly spuštěny v polovině února a již za dva týdny museli pořadatelé pro dvě nejstarší kategorie přihlášky kvůli naplněnosti uzavřít. Zájem týmů je pro organizátory velkou výzvou a velkou radostí. Pro 9. ročník pak musela pod čarou zůstat více jak desítka týmů, což nás jako klub na jednu stranu velmi mrzí, ale zároveň velmi těší. Letošní ročník tak byl po dvou „covidových“ letech naplněný na maximální počet 72 celků. Týden před turnajem se muselo řešit jediné odhlášení v kategorii minižáků, ale i toto místo se díky ochotě klubu Velkého Meziříčí podařilo zaplnit a všechny zápasy tak byly odehrány.

Vedle sportovní haly Chemik vyrostla již během roku 2021 nafukovací hala a díky tomu tak každá kategorie měla podruhé za sebou své „vlastní“ herní místo. Minižáci našli svoje útočiště znovu na 4 kurtech na umělé trávě, mladší žáci odehráli svoje zápasy v hale U Přívozu a na zimním stadionu. Starší žáci střídali sportovní halu Chemik a novou nafukovačku na místě bývalého venkovního hřiště.

Vedle sportovní části turnaje, která probíhala od pátečních 10 hodin do nedělního odpoledne, byl pro účastníky připraven bohatý doprovodný program a další benefity. Každý hráč od organizátorů dostal sušenky od společností Emco a Bombus. V pátek večer bylo pro účastníky organizováno promítání filmu ve sportovní hale Chemik, v sobotu se pak týmy zúčastnily extraligového utkání. V pátek i v sobotu měli všichni možnost vyzkoušet si tzv. klokanní boty Kangoo boots v rámci večerního doprovodného programu. A tradicí se již stal také sobotní večerní ohňostroj, který těsně po skončení ligového zápasu mužů ozářil nebe nad Lovosicemi.

Pro nudu tak nebyl prostor a organizátoři se snažili vyplnit účastníkům všechny volné chvíle další porcí zábavy. Největším zážitkem pro všechny malé házenkáře a házenkářky muselo být jednoznačně extraligové utkání mezi Lovci Lovosice a vicemistrem poslední sezóny Talent tým Plzeňského kraje, které se v sobotu 3. září uskutečnilo v unikátním prostředí zimního stadionu. V  prostoru, který pro házenou nedokáže nikdo využít a akci podobného duchu v ČR zorganizovat. Takový zážitek nabízí pouze Házenkářský festival!

Letošní Otvírák sezóny byl pojat jako oslava úspěchů lovosických mládežnických celků a nesl název „Věříme v budoucnost“. V poločasové přestávce extraligy bylo přímo na ploše zimního stadionu oceňováno osmdesát lovosických nadějí z kategorií mladších žáků, starších žáků, mladšího dorostu a staršího dorostu. Zároveň klub Lovci Lovosice znovu pomáhal potřebným v duchu hesla Lovci mají srdce. Tentokrát od organizátorů putovalo 61.213 Kč pro paní Marušku z nedalekého Krupky, která peníze použije pro pořízení nového asistenčního psa. Pro všechny účastníky z řad dětí Házenkářského festivalu bylo extraligové utkání také motivací pro jejich další práci v trénincích, protože měli na vlastní oči možnost vidět, jak vypadá házená ve své vrcholové podobě.

Zatímco v pátek byly ve sportovní části turnaje na pro gramu zápasy v základních skupinách, v sobotu kolem poledne již začaly vyřazovací utkání play-off a v neděli turnaj vrcholil zápasy o umístění a finálovými duely. Finále minižáků se odehrálo na umělé trávě a po něm již následovalo slavnostní vyhlášení pro kategorii nejmladších házenkářů. O dvě hodiny později nastoupily k finálovým zápasům zbývající dvě kategorie a to na zimním stadionu. Po finálovém duelu každé kategorie proběhly také tři slavnostní ceremoniály, při kterých předával ceny zástupce partnera turnaje, místostarosta Města Lovosice pan Vladimír Šuma, ředitel klubu HK Lovosice Vojtěch Srba a hráči extraligového týmu Lovců. Vedle pohárů za umístění týmů na 1., 2. a 3. místě byli oceňováni také nejlepší hráči v jednotlivých kategoriích. Všichni účastníci si domů odvezli medaile a diplomy, nejlepší týmy také věcné ceny.

Bez pomoci všech partnerů turnaje by nebylo možné akci zorganizovat v tak velikém rozsahu a organizátoři jim za to ještě jednou ze srdce děkují. Obrovskou pomocí je také zapojení lovosických základních škol a centrální jídelny. Tyto facility poskytovaly týmům ubytování a stravovací režim.

Kompletní výsledky a pořadí bylo k vidění online díky výsledkovému servisu Sportnect. Průběžné informace z průběhu celého turnaje pak byly zveřejňovány na FB stránce akce, kde byly publikovány také fotogalerie turnaje. Za ně patří velké díky fotografovi Robertu Grimovi.

Děkujeme všem účastnícím se týmům za to, že dorazily! Velmi rádi vás v Lovosicích přivítáme i za rok! Děkujeme za práci všem dobrovolníkům (především z řad trenérů a hráčů dorosteneckých celků), bez jejichž pomoci by nebylo možné turnaj organizačně zvládnout!

Nejlepší týmy a individuální ceny v jednotlivých kategoriích:

Kategorie starších žáků:


1. místo: Dukla Praha 2
2. místo: TJ Sokol Velké Meziříčí
3. místo: Lovci Lovosice 1

24. místo: Lovci Lovosice 2

Nejlepší hráč: Štěpán Fiala (TJ Sokol Velké Meziříčí)
Nejlepší střelec: Jan Žižka (Lovci Lovosice 1)
Nejlepší brankář: Radek Hemerka (Lovci Lovosice 1)

Kategorie mladších žáků:

1. místo: HC Elbflorenz 2006 e.V. 1
2. místo: Dukla Praha
3. místo: TJ Lokomotiva Louny

4. místo: Lovci Lovosice 1
16. místo: Lovci Lovosice 2

Nejlepší hráč: Dominik Hríb (HC Elbflorenz 2006 e.V. 1)
Nejlepší střelec: René Kročil (HK Baník Most)
Nejlepší brankář: Jonáš Pelc (Lovci Lovosice 1)

Kategorie minižáků

1. místo: HBC Jičín 1
2. místo: TJ Sokol Velké Meziříčí 1
3. místo: Lovci Lovosice 1

19. místo: Lovci Lovosice 2

Nejlepší brankář: Filip Ambrož (TJ Sokolo Velké Meziříčí 1)
Největší bojovník: Lukáš Kuka (HŠK Legends Šaľa)
Nejužitečnější hráč: Petr Hollman (HBC Jičín 1)