Házenkářský festival 2024
11. ročník

Největší chlapecký turnaj v České republice organizovaný jedním klubem má za sebou již svůj jedenáctý ročník. Na tom startovalo opět 72 celků ze 3 zemí a to v kategoriích mini (4+1), mladší žáci, starší žáci. Ve všech třech věkových kategoriích se hrálo stejným formátem. Ze čtyř šestičlenných základních skupin postupovaly vždy dva nejlepší celky do čtvrtfinále, zbylé týmy hrály o umístění.

Kategorie minižáků.

Tři týmy v kategorii minižactva prošly základní skupinou bez ztráty bodu: Lovci Lovosice tmaví, TJ Sokol Kostelec na Hané a HŠK Legends Šaľa. Slovenský celek a domácí tým pak byli zároveň finalisté ročníku 2023. Dramatická byla situace po skončení základních skupin ve skupině C, kde dva týmy získaly shodně 8 bodů a jeden celek pak o pouhý bod méně. Z prvního místa nakonec postupoval HBC hilzinger Jičín. A právě jičínský tým byl nakonec jediným vítězem základní skupiny, který nedokázal svoje prvenství potvrdit ve čtvrtfinále. V něm prohrál o jedinou branku s pražskou Duklou, která tak doplnila trojici semifinalistů v podobě vítězů základních skupin (Lovci Lovosice, Kostelec na Hané, Šaľa). Jediný gól pak rozhodl také o vítězi semifinále mezi Duklou a Šaľou, kdy si svoji účast ve finále zopakoval slovenský celek. Druhé semifinále mezi Lovci a Kostelcem na Hané pak výsledkově bylo jednoznačně ve prospěch lovosického týmu. Zaplněná umělka tedy viděla reprízu finálového boje z roku 2023 a zatímco ten se rozhodoval až v sedmičkách, letošní ročník ovládli výsledkově házenkáři týmu Lovci Lovosice tmaví. Po vítězství 21:14 tak první pohár zůstal doma.

Kategorie mladší žáci.

Podobně jako v kategorii minižáků skončily základní skupiny také v kategorii mladších žáků. Tři týmy z nich postoupily bez bodové ztráty (Lovci Lovosice tmaví, Velké Meziříčí a Dukla Praha). Tým Jičína postoupil z prvního místa se stejným bodovým ziskem jako celek Talentu Plzeň. A právě Talent Plzeň se stal jediným semifinalistou z druhého místa po základních skupinách, když v ostatních případech vítězové skupin potvrdili svoje pozice a postoupili do semifinále. Semifinále v kategorii mladších žáků přineslo velká dramata. Dukla Praha porazila tým Jičína o jedinou branku, druhé semifinále mezi Lovci Lovosice a Talentem Plzeň rozhodovaly až sedmičky. Sedmičková loterie nakonec přála plzeňskému celku. Ten pak ale ve finále již nestačil na pražskou Duklu, která po vítězství 13:6 ovládla kategorii mladších žáků.

Kategorie starších žáků.

A do třetice starší žáci, kde se rovněž třem celkům podařilo postoupit s plným počtem týmů (Velké Meziříčí, Dukla Praha, Chodov), Karviná pak skončila první i přes rovnost bodů s týmem České Budějovice. Čtvrtfinále přinesla pro vítěze skupin výsledkovou pohromu, když pouze Karviná dokázala projít dále do semifinále. V těch si nejlépe vedly oba postoupivší týmy ze skupiny D, které si tak ve finále zopakovaly utkání ze základní skupiny.  Ale zatímco v základní skupině byl výsledek jednoznačný v poměru 15:9 pro severomoravský celek, finále bylo dramatické a nakonec se v něm radovala Karviná po těsném vítězství 15:14.

Házenkářský festival, který se letos odehrával ve velké teplotní výhni, zaplnil celé Lovosice na 3 dny malými házenkáři, kteří si užili nejen sportovních zápasů, ale také bohatého doprovodného programu. A to včetně tradičního Otvíráku extraligy na zimním stadionu ve kterém domácí Lovci změřili síly s celkem HC Dukla Praha. Krásné utkání v bouřlivé kulise před téměř 2.500 diváky nakonec skončilo smírně 33:33.

Na turnaji se představilo téměř 1000 malých i větších házenkářů, kteří v téměř třech stovkách zápasech bojovali o celkové triumfy. Díky práci všech dobrovolníků, podpoře partnerů i všech ostatních se podařilo znovu zorganizovat skvělou sportovní akci, která přinesla především dětem spoustu radosti a nezapomenutelných zážitků.

Báječný výsledek přinesl i druhý ročník charitativní tomboly, na které se podíleli všichni účastníci. Tombola pak společně s dalšími aktivitami včetně charitativní aukce dresů extraligových Lovců nebo aktivitě na oranžových handbiků Nadace ČEZ podpořila lovosického odchovance Radka Tomana. Klub na jeho konto a na jeho podporu posílá celkem 170.000 Kč!

Organizátoři tímto děkují všem, kteří se na Házenkářském festivalu jakkoliv podíleli, za jejich podporu a pomoc. Společně se pak těšíme již na 12. ročník, který proběhne na začátku září 2025.

Fotogalerie k turnaji je dostupná na oficiálním FB profilu Házenkářského festivalu. Na You Tube kanále je ke shlédnutí souhrn z vystoupení mládežnických celků Lovců i celkové ohédnutí za 11. ročníkem turnaje.